Skip to content

Zateplení neodkládejte, právě teď je ta nejvhodnější doba

Jaro nebo podzim. To je podle odborníků nejideálnější doba na zateplení domu. Vyhnete se mrazům, které nejsou vhodné pro montáž, ale i letním vysokým teplotám. A pokud vše stihnete před prázdninami, můžete si výsledek užít okamžitě. Zateplení funguje i obráceně. Doma budete mít příjemnější teploty, váš organismus nebude sužovat horko, a navíc ušetříte i za chlazení. A kde začít? Sestavili jsme pro vás nejčastější otázky, které dostávají odborníci na zateplování.     

V České republice stále převládá zjednodušený pohled. Tepelná izolace rovná se ochrana před zimou. Je potřeba si ale uvědomit, že kvalitní tepelná izolace chrání i před horkem. Kdo chce investovat do svého zdraví a do trvalých úspor za energie i chlazení, neměl by tepelné úpravy svého domu odkládat. Jednak je letošní jaro ideální díky počasí, ale i situaci na trhu. Polystyrenové izolační materiály jsou ihned k dodání, navíc za nejlepší ceny, jaké dlouhou dobu nebyly.   

„Realizační firmy teď ještě většinou nemají naplněnou kapacitu. To se ale s rozběhem sezóny začne rychle měnit. Navíc se lze spolehnout na řadu již otevřených dotačních titulů. Pokud přemýšlíte o větší investici do zateplení, je potřeba mít na paměti, že správným zateplením objektu s výměnou oken, se začíná. Teprve pak je smysluplné uvažovat o případné změně vytápění, tepelném čerpadlu a podobně,“ říká Martin Trešl, český jednatel společnosti Austrotherm CZ, která je předním evropským výrobcem tepelné izolace.   

Průměrné stáří nerekonstruovaných nemovitosti v České republice se podle statistik pohybuje okolo 50 let. Během této doby proběhly v budovách jen menší investice do oprav akutních závad, proto jsou často ve špatném technickém stavu a přestávají plnit svou funkci. Odhaduje se, že celé dvě pětiny všech bytů v České republice potřebují rekonstrukci. Současný stav způsobuje rostoucí náklady za energie nebo zdravotní problémy kvůli vlhku, plísním, ale i kvůli zvýšené či příliš nízké teplotě v obytných prostorech. Jednou z možností, jak situaci řešit, je právě zateplení.  Jakou zvolit tloušťku zateplení? 

Jak spočítat tloušťku zateplení. 

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm. V minulém roce byla například průměrná tloušťka tepelné izolace fasád zhruba 16 centimetrů. „Tloušťka tepelné izolace se navyšuje jako reakce na rostoucí ceny energií a snahu domácností co nejvíce šetřit. Tepelná izolace domu je rozhodně návratná investice.,“ říká Karolína Bočková z technického oddělení Austrotherm CZ. Navíc rozdíl v ceně silnějšího izolantu, je z pohledu realizované investice nakonec zanedbatelný.   

Co je lepší na zateplení vlna nebo polystyren? 

Na výběr je na trhu několik druhů izolačních materiálů. Ať už je to polystyren, minerální vlna nebo jiné, vždy vybírejte materiály podle jejich užitných vlastností, které za své peníze dostanete. Porovnání investovaných prostředků s jejich návratností je pro výběr typu izolace zásadní. Nejčastěji se používá na zateplování polystyren. Má násobně vyšší pevnost, neabsorbuje vlhkost a tím nedochází ke ztrátě tepelně izolačních vlastností a při aplikaci nejsou nutné ochranné pomůcky typu brýle, respirátor, rukavice apod.  

Je pravda, že zateplením domu se zvyšuje riziko vzniku plísní? 

Správně provedeným zateplením obvodových stěn domu se výrazně zvýší teplota nosných konstrukcí. Proto vnitřní povrch stěn nebude studený a díky tomu nevznikne kondenzace vodních par, které by mohly způsobit plísně. Pokud se plíseň přece jen objeví, nejčastější příčinou je nezateplení výrazných tepelných mostů v konstrukci (například okenní ostění) s přispěním snížené cirkulace vzduchu (nedostatečné větrání).  

Je polystyren zdravotně nezávadný? 

Ano, polystyren je zdravotně nezávadný, stálý a biologicky neutrální materiál, který je ve svých alternativních podobách běžně používán i ve styku s potravinami. Jeho použitím jako izolantu získáte bezpečný, funkční a komfortní domov s minimálními náklady.  

Jak dlouho vydrží zateplení a kolik tím ušetřím? 

V ČR Cech pro zateplování uvádí obvyklou životnost kontaktních zateplovacích systémů kolem 30 let. Samotný pěnový polystyren má životnost násobně vyšší. Cech zateplování budov vyčíslil příklady úspor při zateplení rodinného domu za běžných klimatických a uživatelských podmínek. V závislosti na období, ve kterém byl dům postaven a typických materiálech používaných v těchto obdobích se dá snížit spotřeba tepla na vytápění o 15 až 46 % podle typu budovy. Více informací zde: www.czb.cz/priklady-uspor-pri-zatepleni-rodinneho-domu   

Jaký typ zateplení je nejlepší pro šikmou střechu? 

Pro šikmé střechy odborníci doporučují zateplení nadkrokevní izolací, která se vyrábí z bílého i šedého polystyrenu. Umožní izolaci šikmých střech bez snížení obytné velikosti podkroví.  Jsou vhodné pro pohledové řešení části krovu.   

Co při zateplování s atikou, která vystupuje z konstrukce nad rovinu střechy. 

Atika je architektonický prvek, který dokresluje celkový vzhled budovy. Zároveň plní požadavky na stabilitu, funkčnost, trvanlivost a požární odolnost. Nejčastěji je atika zděná, dřevěná, betonová případně ocelová. Při nedostatečné izolaci dochází ale k vytvoření liniového tepelného mostu a to může mít za následek vznik plísní v interiéru. Vhodná tepelná izolace vzniku tepelných mostů zabrání. Na trh uvedl Austrotherm CZ prefabrikované EPS atikové prvky. Tam, kde byla dosud zapotřebí nákladná betonová bednění a dodatečné izolační prvky, je nyní možné použít právě tento prefabrikovaný EPS prvek a výrazně tak ušetřit čas, peníze a energii. Díky snadné manipulaci není potřeba mít na stavbě další přepravní techniku, atikový prvek má povrchovou úpravu, na kterou lze jednoduše aplikovat finální fasádu nebo fasádní barvu a obsahuje důmyslný kotvící systém pro rychlou a účinnou stabilizaci atiky celé střechy.