Skip to content

Továrna Betonpresu je ekologická. Třetina spotřebované elektřiny bude ze slunce

Podnik rodinné společnosti Betonpres v jihočeském Kočíně právě prochází radikálním vylepšením. Na střechách výrobních a skladovacích hal vyrostla solární elektrárna, která se stane velmi důležitým zdrojem elektrické energie nutné k výrobě betonových střešních tašek a dalšího střešního příslušenství. Fotovoltaické panely pokrývají až 30 % spotřebované energie. Společnost tím navazuje na své předchozí kroky k úspornějšímu provozu, kam patří i kaskáda tepelných čerpadel využívající převážně energii zemského jádra.  

Novou solární elektrárnu bude tvořit 443 kusů fotovoltaických panelů, každý z nich s maximálním výkonem až 450 Wp*. Celkový výkon elektrárny tak může za ideálních podmínek dosáhnout až 0,2 MWp. Panely jsou na střechách výrobních a skladovacích hal zapojeny v celkem 15 skupinách. Společnost Betonpres počítá s tím, že nejvyššího výkonu může nová elektrárna dosáhnout v jarních a podzimních měsících. Vysoké letní teploty totiž výkon solárního zařízení snižují.  

„Už řadu let přemýšlíme o naší výrobě a výrobcích jinak. Chceme, aby vznikaly rozumně, s ohledem na prostředí, ve kterém žijeme. Citlivě nakládáme se surovinami, které při výrobě používáme. Maximálně obezřetní jsme při využívání obalových materiálů. Spuštění solární elektrárny je dalším krokem k tomu, aby výroba byla maximálně šetrná k životnímu prostředí,“ říká Michal Ponec, manažer marketingu společnosti Betonpres.  

Nejedná se však o první energeticky šetrné řešení, které se rodinná firma rozhodla ve svém provozu zavést. Vytápění firemních objektů zajišťuje kaskáda tepelných čerpadel využívající převážně energii zemského jádra již zhruba desetiletí. Zároveň platí, že výrobní haly společnosti Betonpres jsou koncipované v nízkoenergetickém standardu. Samozřejmostí je i používání ekologických pásek na svázání výrobků a dlouhodobé úsilí o co nejlepší recyklaci. S tím souvisí i oprava vratných palet, na kterou rodinná firma nedávno najela.  

Rodinná společnost Betonpres zaměstnává 70 lidí. Hlavním produktem Betonpresu je betonová střešní krytina – základní tašky, tvarovky, hřebenáče. Betonpres však nabízí i kompletně řešený střešní systém s vysokou kvalitou a 30letou zárukou na krytinu.  

*Wp = watt peak (angl.), tedy maximální výkon panelů při maximálním osvitu.     

Více technických specifikací, ale i zdroje energií pro výrobu v Betonpresu najdete zde: https://www.betonpres.cz/tovarna-betonpresu-je-ekologicka