Skip to content

The Tiger Lillies se do Archy naposledy vrátí se symfonickým aranžmá

The Tiger Lillies se v symfonických aranžmá hudebního skladatele Michala Nejtka a spolu se špičkovým orchestrem soudobé hudby Berg pod vedením Petera Vrábela, vrátí naposledy do pražského divadla Archa. Společně tam 2. prosince uvedou koncertní program nazvaný Bohemian Nights. Ten vzešel z iniciativy ředitele Archy Ondřeje Hraba a znamenal více než rok trvající spolupráci fontmana The Tiger Lillies Martyna Jacquese a českého skladatele Michala Nejtka. Výsledkem byl nejen koncertní program, který měl premiéru v září 2018 a od té doby se po covidové přestávce do Archy opět vrátil, ale také kritiky ceněné album Devil’s Fairground, které vzniklo jako živá nahrávka v Arše.     

Autor písní a leader britské skupiny The Tiger Lillies Martyn Jacques se v Bohemian Nights tematicky vrací do divokých devadesátých let, kdy Praha byla prvním zahraničním cílem dnes slavné kapely. Nostalgie, ironie, drsný humor a plebejský jazyk patří k základním znakům jejich písní dodnes.  

„Tiger Lillies mají pověst jedné z nejvýznamnějších avantgardních kapel na světě. Spolupracovali například s Kronos Quartet či s fotografkou Nan Goldin, jsou nositeli ceny Olivier za operu Shockheaded Peter. I po letech nepřestávají šokovat a bavit svým nenapodobitelným hudebním stylem vyvolávajícím hrůzné kouzlo berlínských kabaretů v předvečer války spojené s divokým ostřím punku,“ láká na koncert ředitel divadla Archa Ondřej Hrab.  

Skupina vznikla v roce 1989 v Londýně a jejich první zahraniční cesta vedla do Prahy a pak se do ČR často vraceli. Na začátku devadesátých let vystupovali podzemních klubech a v místních hospodách po celé republice. Za 34 let své existence natočila 39 studiových i živých alb. Její atraktivní mix brechtovského kabaretu, punku a písničkářství si získával příznivce nejen živelnými koncerty, ale také literární a hudební kvalitou písní. Jak rostl zájem o jejich koncerty, zvětšovaly se i sály, ve kterých kapela vystupovala, až nakonec našla svůj domov v pražské Arše. Právě s divadlem, které letos ukončí svoji činnost, se The Tiger Lilles rozloučí 2. prosince. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut.