Skip to content

Malijevský a Rudiš: Takhle bilo srdce české literatury. Literární kabaret EKG se po letech loučí

Pražské Divadlo Archa letos v prosinci končí. Spolu s ním po bezmála sedmnácti letech odchází ze scény i literární kabaret EKG spisovatelů Igora Malijevského a Jaroslava Rudiše, jedinečný pořad propojující literaturu a poezii s hudbou, divadlem a výtvarným uměním. Poslední dvě představení nesoucí název O Lásce a Moři se v pražském divadle Archa uskuteční 12. a 13. listopadu. Vedle Rudiše a Malijevského vystoupí básník Vít Janota a spisovatelé Karel Kuna a Patrik Linhart. Hrát bude kapela Třaskavá směs s kapelníkem Františkem Skálou.

„Nápad na EKG jsme si přivezli z Berlína, kde jsme se s Igorem poznali. Já tehdy psal první knížku Nebe pod Berlínem a Igor se po Berlíně toulal s foťákem a zápisníkem. Na mnoha místech se tehdy četlo. Současná, mladá, živá literatura. Říkali jsme si, že když to funguje v Berlíně, mohlo by to fungovat i v Praze, kde jsme nic takového neznali,“ vzpomíná Rudiš.

V roce 2005 Malijevský s Rudišem založili literární kabaret Monoskop. Po roce a půl fungování v Paláci Akropolis se v únoru 2017 přestěhovali pod značkou EKG do Divadla Archa, kterému zůstali věrní až do konce.

„S názvem EKG přišel Jára, říkal, že budeme sledovat, jak bije srdce české literatury. EKG pro nás byla především hra, vážná zábava, přirozené ne-divadlo, život, do kterého jsme chtěli vtáhnout všechny a všechno, co nás zaujalo, živé i mrtvé, všechen ten Esprit, Krásu a Genialitu, co nás obklopuje,“ doplňuje Malijevský.

Každý z více než sta večerů byl unikátní a věnovaný nějakému tématu. O EKG byl mezi diváky brzy takový zájem, že místo jednoho večera se pořádaly večery dva, premiéra a derniéra. I ty byly ale často beznadějně vyprodané. Pro svá představení se autoři snažili napsat vždy nové texty, ze kterých pak přirozeně vznikaly základy jejich knih. U Rudiše jde třeba o jeho knihu Český ráj odehrávající se v jedné sauně, u Malijevského o sbírku povídek Měsíc nad řekou Tejo. Hosty komponovaných večerů byli autorky a autoři napříč generacemi, od Ivana Martina Jirouse, Pavla Kohouta, Ivana Klímy, Pavla Zajíčka přes Kateřinu Tučkovou nebo bratry Topoly, kteří v Arše vystoupili společně až po nejmladší literární generaci. Důsledně a odvážně mapovali i současnou hudební a výtvarnou scénu. Několik večerů bylo v Arše věnováno také německé, nizozemské, polské, finské, slovenské nebo ukrajinské literatuře.

Řada představení EKG je volně přístupná na platformě YouTube a výběr je zachycen i v archivu Českého Rozhlasu. K deseti letům EKG vydalo nakladatelství Paperjam sborník O Lásce a EKG. Kabaret zajížděl také do dalších českých a moravských měst a pravidelně hostoval v Brně.  Tak tomu bude i 14. listopadu, kde Rudiš s Malijevským ještě na závěr vystoupí společně s Evou Turnovou a Lucií Piussi v Kabinetu Múz.

„Publiku děkujeme, děkujeme, a ještě jednou děkujeme, právě to tvořilo atmosféru našich večerů. Z konce smutní nejsme, z kuchyně, kde jsme EKG vařili, se ještě občas můžeme na scénu jako EKG vrátit. Snad ale někdo časem založí něco podobného nebo úplně jiného a třeba nás i pozve jako své hosty, na to se moc těšíme,“ vzkazují protagonisté.