Skip to content

Jedna z největších rodinných firem na výrobu střešní krytiny v Česku slaví 30 let

Eduard a Miroslav Poncovi jsou jedni z předních výrobců v oblasti střešních krytin u nás. Ve zpustlém zemědělském areálu v Kočíně u Týna nad Vltavou začali v roce 1993 vyrábět pod značkou Betonpres betonové střešní tašky. Letos slaví 30 let, během kterých zásadně vyrostli. Od zlomového roku 2012, kdy se jejich výroba stala plně automatizovaná, je nyní obrat za jejich výrobky více než desetinásobný. Starší Eduard se zaměřuje na obchod, mladší Miroslav má na starosti výrobu. V rodinné́ firmě mají následovníky, čtyři synové vystudovali stavařinu a zapojili se do běhu společnosti. Stejně jako se za tři dekády měnil jejich obor, tak se měnila i jejich výroba. Dnes mají automatickou linku, 3D tiskárnu na vývoj nových produktů a výrobu některých střešních příslušenství a v továrně jim pomáhají roboti.   

Betonpres zaměstnává šedesátku lidí a ročně vyrobí tašky na zhruba 5000 průměrných rodinných domů. Hlavními produkty jsou základní střešní tašky s rozsáhlým portfoliem betonových tvarovek i kompletní řešení střešního systému s dlouhodobou životností a třicetiletou zárukou na tašky.  

Původní moto, aby se na střechy od nich mohli zákazníci vždycky spolehnout, rozšířili bratři Poncové i o šetrnost k životnímu prostředí. Díky tomu využívají například k sušení tašek vyzrávací box vytápěný zemskou energií a na střechách závodu mají solární elektrárnu. A v nejbližších letech plánují zavést další technologie. „Myšlenka na založení firmy se vyvíjela postupně. Měli jsme touhu vytvářet něco s přidanou hodnotou. A je pravdou, že když jste na začátku devadesátých let přišli do stavebnin, tak se na materiál muselo čekat,“ vzpomíná Miroslav Ponec, který už plánuje i další třicítku.  

„Určitě bychom chtěli postavit novou výrobní kapacitu, která bude ještě modernější a chceme se zapojit do debat a vývoje budoucnosti střešní krytiny. Řešit otázky, zda ji vyrábět jen z betonu nebo zda pojivem bude cement. Právě to je i kvůli karbonové stopě hodně diskutovaná věc. A rádi bychom přišli s něčím, co by skočilo do nové vývojové etapy. Naše krytina musí mít do budoucna přidanou hodnotu,“ říká Miroslav Ponec.  

Prvními zákazníky Betonpresu byli zkraje devadesátých let hlavně farmáři, kteří rekonstruovali restituované zemědělské objekty. Postupem let se ale společnost z jižních Čech rozrostla do celé České republiky. „A také se celý obor postupně zprofesionalizoval. I střechy mají úplně jinou úroveň. I z tohoto důvodu organizujeme v zimních měsících školení pro pokrývače. Chceme, aby se střechy dělali tak, jak se má. To je vklad naší firmy do oboru. Chceme tím přispět k lepším střechám i propagaci, aby se střechy obecně dělali dobře,“ doplňuje Eduard Ponec a dodává, že zásadní byl i vstup synů do byznysu.   

„V rámci rodiny probíhá podnikání v úplně jiné rovině. V rovině jakéhosi uvolnění. Nás je v podstatě šest chlapů, šest akcionářů a řekl bych, že to všichni dělají s chutí a nasazením a zároveň i pro zábavu. Z jedné strany je to samozřejmě vážná práce se vším, co k tomu patří. Z druhé strany je v tom i radost a lehkost. Těžko si v rámci pracovního procesu můžete z nějakého kolegy vystřelit až za hranu. Kdežto v rámci rodiny je to mezi námi úplně běžné,“ uzavírá.  

Společnost Betonpres, která se tento týden od 9. do 11.2. zúčastní Veletrhu Střechy Praha v PVA EXPO Praha Letňany, vyhlašuje k oslavám výročí soutěž o tři střechy. Každou v hodnotě 330 000 korun. Veškeré informace lze nalézt na www.betonpres30let.cz. Soutěž potrvá do 7. května.