Skip to content

Jak zateplit dům? Poradíme vám, co je třeba udělat a kolik ušetříte

Češi více než kdy dříve snižují svoji spotřebu energií a uchylují se především k omezování svého tepelného komfortu. 87% Čechů již sáhlo k úsporným opatřením, kterými jsou v naprosté většině oddalování začátku topné sezóny nebo šetření teplou vodou. Vyplývá to ze sběru dat agentury Ipsos. Jen malá část lidí přistoupila komplexněji k následkům energetické krize a řešila je izolací budov nebo změnou vytápění.

Doba návratnosti investic se přitom výrazně zkrátila. Když dnes domácnost využije dotace z programu Nová zelená úsporám, náklady se běžně vrátí už do 10 let, často i dříve. To je pětkrát kratší doba, než je běžná životnost opatření. Češi přesto investice do zateplení oddalují a většina tápe v tom, jaké kroky podniknout ke správnému zateplení domu, jakou vrstvu izolace použít nebo jak vybírat konečnou fasádní omítku. Proto jsme vám připravili osm tipů, jak správně postupovat během zateplení vaší nemovitosti. Také poradíme, čeho se vyvarovat.

1. KDE SEHNAT INFORMACE?

Zeptejte se nejdříve u těch nejbližších. Ať už jsou to příbuzní nebo známí. Získejte od nich první informace, jakou oni mají zkušenost se zateplováním, nebo zda znají někoho, kdo nedávno zateploval. Pokud nikdo takový ve vašem okolí není, hledejte stavební firmu, která by vám měla první informace rovněž poskytnout.

„Jako další krok doporučujeme vyhledat služeb projektanta. Je třeba posoudit, co se na váš dům hodí. Klidně pro prvotní představu hledejte i na internetu, doporučujeme stránky výrobců zateplovacích systémů. Tam jsou k nalezení informace, včetně návodů a kontakt na obchodní zástupce, který je schopen poradit,“ říká Karolína Bočková, produktová manažerka společnosti Austrotherm CZ, výrobce kvalitní tepelné a zvukové izolace. Zároveň doporučuje zajímat se také o nabídku dostupných dotačních programů a možnostech financování na novazelenausporam.cz.

2. ZMĚŘTE SI, KUDY VÁM UNIKÁ TEPLO

Zda a v jaké míře ve vašem domě uniká teplo lze na začátku orientačně zjistit termokamerou. Tu vám zapůjčí například v půjčovnách nářadí nebo půjčovnách velkých stavebních řetězců. S největší pravděpodobností se zjistí nejběžnější místa úniku: stavební otvory či oblast překladů a věnců.

3. VYBERTE, CO JE POTŘEBA NA DOMĚ ZATEPLIT

Zateplovat lze podle potřeby obvodové zdi, střechu,  oblast soklu či podlahy. S tím vám poradí odborník. Nejčastěji se řeší vnější obvodové stěny. Jejich izolací můžeme ochránit konstrukci domu před mrazem i nadměrným letním teplem. Pozor, kvalitní zateplení omezí rovněž riziko kondenzace vlhkosti a vzniku plísní a má benefit z hlediska  příznivého a zdravého mikroklimatu v domě.

4. JAK TLUSTOU IZOLACI BUDU POTŘEBOVAT?

To vám poradí odborníci. V minulém roce byla například průměrná tloušťka tepelné izolace fasád zhruba 16 centimetrů. „Tepelná izolace je pouze část skladby konstrukce, která musí být posuzována z hlediska tepelně izolačních vlastností jako celek. Například pro novou zelenou úsporám Light je požadovaná minimální tloušťka izolace 20 centimetrů EPS 70F,“ říká Tomáš Novotný z technického oddělení Austrotherm CZ. Tloušťka tepelné izolace se podle něj stále navyšuje jako reakce na rostoucí ceny energií a snahu domácností co nejvíce šetřit. Tepelná izolace domu je rozhodně návratná investice.

5. POLYSTYREN VS. JINÉ ZATEPLOVACÍ MATERIÁLY

Nejčastěji se používá na zateplování polystyren. Na rozdíl od jiných materiálů nevyžaduje manipulace s ním žádné speciální ochranné pracovní pomůcky jako respirátor, rukavice apod. Polystyren je navíc zdravotně nezávadný materiál s dlouhou životností a je stoprocentně recyklovatelný. Pokud byste chtěli kvalitně zateplit, ale nechce se vám dům rozšiřovat až o 20 centimetrů, jsou na trhu i speciální polystyreny, které mají  stejné tepelně-izolační vlastnosti při menší tloušťce  materiálu.

6. JAK DLOUHO TRVÁ ZATEPLIT DŮM A KOLIK TO STOJÍ?

Zateplení domu nepředstavuje dlouhodobý proces. Je ho možné kvalitně zvládnout již v řádu několika málo týdnů. Cena kompletního zateplení se odvíjí od použitých materiálů a pohybuje se od 1000 do 2000 Kč/m2.

7. JAK VYBRAT FASÁDNÍ OMÍTKU?

Fasádní omítka je finální vrchní vrstvou, která určuje celkový dojem domu. Její struktura, barevné provedení jako i tvarové akcenty ozdobných prvků ve formě šambrán či říms završují celou práci. Doporučujeme konzultovat s architektem vždy konkrétní situaci.

8. KOLIK UŠETŘÍM NA ENERGIÍCH, KDYŽ ZATEPLÍM CELÝ DŮM

Cech zateplování budov vyčíslil příklady úspor při zateplení rodinného domu za běžných klimatických a uživatelských podmínek. V závislosti na období, ve kterém byl dům postaven a typických materiálech používaných v těchto obdobích se dá snížit spotřeba tepla na vytápění o 15 až 46 % podle typu budovy. Více informací zde: www.czb.cz/priklady-uspor-pri-zatepleni-rodinneho-domu

A čeho se naopak při zateplování vyvarovat? Za prvé pozor na podklad, na který se lepí tepelná izolace. Je nesmírně důležité, aby byl čistý a soudržný. Je třeba odstranit všechny části, které odpadávají, jsou odfouknuté apod. Důležitá je také tloušťka polystyrenu, menší tloušťkou se nic neušetří, protože tloušťka izolantu představuje pouze zanedbatelnou část nákladů na zateplení. Pokud zvolíme nedostatečnou tloušťku či zcela pomineme zateplit některé části obálky budovy např. oblast soklu, pak se vystavujeme riziku vzniku plísní. 

„Častou chybou také bývá nevyplnění případných spár mezi deskami polystyrenu přířezy z izolantu nebo vhodnou pěnou. Pokud se toto neudělá, pak v případě aplikace základní vrstvy dojde k zatlačení lepidla do spáry, a to se v budoucnu projeví vykreslováním desek na fasádě při změně vlhkosti. Podobně je to i s příliš zatlučenými talířovými hmoždinkami. To lze řešit pomocí zápustné montáže se zátkami z EPS,“ říká Novotný z Austrothermu a dodává, že fasáda by se neměla zateplovat v zimě, ale minimálně při pěti stupních nad nulou.