Skip to content

Dirty Loops zamíří na Festiwall do pražských Modřan – en

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem, jehož vpád na světovou hudební scénu byl fascinující, zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a vévodí jí neuvěřitelný hlas zpěváka a frontmana Jonaha Nilssona. Festiwall, jež se uskuteční se od 9. do 11. září 2022, před časem oznámil například koncertní provedení Nové Syntézy Radima Hladíka s původními členy Blue Effectu, Megaton Stars Band nebo vystoupení ukrajinské kapely Haydamaky. Pátý ročník hudební akce pro muzikanty a fanoušky hudby letos opět rozšíří prezentace hudebních nástrojů, semináře, besedy, workshopy muzikantů nebo veletržní část. Vstupenky lze koupit v síti TicketLIVE: www.ticketlive.cz/cs/event/festiwall-kytary-cz-praha-2022  

Na začátku byli spolužáci z hudební školy Jonah Nilsson (zpěv/klávesy), Henrik Linder (baskytara) a Aron Mellergardh (bicí) a slavný hit Just Dance od Lady Gaga, který parta kluků ze Stockholmu natočila pro zábavu. Během dvou měsíců video dosáhlo na YouTube bez jakékoliv reklamy 100 tisíc zhlédnutí a pak už to šlo rychle. Další virální cover verze od Justina Biebera, Adele, nebo Justina Timberlakea přitáhly pozornost některých z největších hudebních jmen současnosti, až s nimi kanadský producent David Foster podepsal smlouvu a vyslal je na světové turné. Tam Dirty Loops získali nové fanoušky, ale i obdivovatele z řad hudebních celebrit, včetně jmen jako Stevie Wonder, Quincy Jones, Adam Levine, Dallas Austin, Rodney Jerkins, Brian McKnight nebo Avicii.  

A byl to právě David Foster, kdo pomohl Dirty Loops v přerodu k vlastnímu repertoáru. Výsledkem je dvanácti písňové debutové album Loopified, které ukazuje přímo kvantový skok od kreativní cover kapely ke kapele, která píše vynalézavé, nakažlivé popové originály. „Myslím, že náš zvuk se dá popsat jako fusion pop. Je to mix mezi vším, co jsme kdy poslouchali, když jsme vyrůstali, a teď,“ vysvětluje Jonah, který poznamenává, že zatímco on vyrůstal na klasické a sborové hudbě, hlavní kolektivní vlivy skupiny jsou Stevie Wonder, Michael Jackson a Pat Metheny Group.  

Ostatně kombinace funky a R&B, která je zasazená do extrémního divokého a podmanivého rytmického groovu, je hlavním elementem, jímž si švédské trio podmanilo fanoušky na celém světě, a uslyší ho také návštěvníci Festwallu. „Naším cílem je neustále se rozvíjet, nevidět žádné hudební limity a pořád se bavit. Myslím, že když uděláte něco, čemu sami opravdu věříte, ostatní tomu uvěří také,“ láká na koncert Jonah.  

Pátý ročník Festiwallu se uskuteční od pátku 9. do neděle 11. září v modřanském areálu Kytary.cz naproti známé graffiti zdi. Všechny koncerty doplní prezentace atraktivních nástrojů, semináře, besedy a workshopy slavných vystupujících muzikantů. Pořadatelům se rovněž rozrostla veletržní část akce, včetně výstavy exkluzivních nástrojů nebo ukázky novinek pro Dje a producenty. „Budou u nás k vidění limitované edice nebo novinky od značek nejrůznějších hudebních nástrojů a techniky, které v ČR běžně neuvidíte,“ popisuje marketingový ředitel Kytary.cz Filip Černý.