Skip to content

Aktuální klip Karin Ann babyboy zvítězil na Munich Music Video Awards

Slovenská zpěvačka s českými kořeny Karin Ann proměnila jednu ze dvou nominací na prvním ročníku festivalu Munich Music Video Awards. Její aktuální videoklip babyboy, který ukazuje známé příklady utlačování a diskriminace od dvacátých let minulého století až do současnosti, si odnesl ocenění za Nejlepší hudební video. Slavnostní předání cen organizátoři kvůli covidové situaci plánují uspořádat až na konci října v Mnichově.

O vítězství rozhodla osmičlenná porota složená z hudebních producentů, filmařů, režisérů a hudebníků z Evropy, USA a Singapuru. „Jména členů poroty se mění během jednotlivých ročních období festivalu. Můžeme odhalit, že jsou renomovanými odborníky ve svých profesích. Festival nechce být komerční, a proto v porotě figurují hlavně alternativní umělci,“ uvedli zástupci Munich Music Video Awards.

Porotci vybírali z více než 400 hudebních videí z celého světa. Klip babyboy o celkové vítězství soutěžil s hudebními videi z USA, Španělska, Francie, Velké Británie či Tchaj-wanu. „Klip Karin Ann zaujal porotu několika způsoby. Hudební video se od ostatních lišilo hlavně způsobem, jakým bylo zachyceno, ale i tématem. Porota ocenila způsob a skutečnost, že klip sledoval diskriminaci v naší společnosti. To je dnes velmi důležité a jsme rádi, že mladí umělci chtějí zviditelnit otázky rozmanitosti a diskriminace,“ je uvedeno v tiskové zprávě festivalu s tím, že porotu oslovila i práce s kamerou, herecké výkony, barvení videa a v neposlední řadě hlas zpěvačky i aranžmá písně.

Vítězství v Mnichově je další z řady mezinárodních úspěchů mladé zpěvačky. Karin Ann stihla za krátkou dobu zaujmout redaktory amerických The New York Times, německého Bildu nebo evropské MTV a dostala pozvání absolvovat vyprodané polské turné s hvězdnou zpěvačkou Sanah.

Samotný videoklip se natáčel pod režisérským dohledem Gregora Valentoviče. Děj začíná ve dvacátých letech minulého století, kdy ženy neměly právo volit, a postupuje dopředu do současnosti, přičemž poukazuje na harašment, genderové i rasové segregace, utlačování lidí z LGBT komunit, nebo zažité stereotypy žen jako vykonavatelek všech domácích prací.

Zajímavostí celého ztvárnění je koncipování videa do jednoho plynulého záběru, ale i to, že hlavní postava herec Jakub Kotek, který prochází historií, zažívá diskriminaci v opačném gardu. Ve dvacátých letech tudíž nemůže volit, později je Afroameričany vytlačen ze svého místa v autobuse, stane se objektem sexuálního obtěžování a v gay baru jej ponižují za heterosexuální orientaci. „Doufám, že tato píseň a hudební video alespoň trochu přispějí k debatě o celém problému. Protože svoboda osob končí tam, kde omezuje druhé,“ dodává Karin Ann. Z dalších známých osobností si v klipu zahrály i Bára Votíková, brankářka fotbalové Slavie, a její partnerka Bára Mlejnková, profesionální hráčka pokeru.

Za zvukem aktuálního singlu babyboy stojí dvorní producent Yungbluda, Brit Matt Schwartz a slovenský producent Tomi Popovič.